Najważniejsze polskie nagrody literackie 2018

Jakie lektury uznano w minionym roku za najbardziej wartościowe? Przyjrzyjmy się najczęstszym wyborom literackich gremiów.

Marcin Wicha, „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”

Intymna opowieść o doświadczeniu żałoby tym razem zdeklasowała konkurencję. Autora wyróżniono Literacką Nagrodą Nike (książka zwyciężyła w konkursie głównym, ale również w plebiscycie czytelników) i Nagrodą Literacką im. Gombrowicza, a na początku ubiegłego roku również Paszportem Polityki 2017.

Paweł Sołtys, „Mikrotyki”

Znany szerszej publiczności jako muzyk i autor tekstów Pablopavo, Paweł Sołtys postanowił ujawnić swój talent prozatorski. Z powodzeniem – za zbiór opowiadań „Mikrotyki” otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia w dziedzinie prozy i nominację do Nike.

Maciej Płaza, „Robinson w Bolechowie”

Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus otrzymuje autor najlepszej wydanej po polsku książki z tegoż rejonu geograficznego. Po raz pierwszy w 13-letniej historii konkursu wyróżniony został Polak. Jurorów urzekła historia hrabiego, który po wybuchu II wojny światowej stara się uchronić przed okupantem bezcenną kolekcję dzieł sztuki.

Małgorzata Rejmer, „Błoto słodsze niż miód”

Zbiór reportaży o brutalnym reżimie Envera Hodży w komunistycznej Albanii zagwarantował autorce Paszport Polityki w dziedzinie literatury.

Write Your Review

Your email address will not be published. Required fields are marked *