Zabić Drozda – recenzja

Lata 30, czasy wielkiego kryzysu w Stanach Zjednoczonych, małe miasteczko mieszczące się w stanie Alabama. Nieco zamknięte, małe społeczeństwo, którego czas biegnie na ściśle zaplanowanych obowiązkach. Ludzi nie do końca obchodzi to, co dzieje się poza granicami ich hrabstwa. Pielęgnują stare zwyczaje, tradycje – niestety, również te złe jak nietolerancja względem czarnoskórych. Wszystko jednak ciągnie się jak jedna wielka sielanka, szczególnie w domu dwójki dzieci – Skauta i Jema, oraz ich ojca Atticusa.


Spokój codziennego życia przerywa w jednej chwili kontrowersyjne wydarzenie, a później proces sądowy. Prosty, uczciwie pracujący Afroamerykanin posądzony jest o gwałt na białej kobiecie. Wszyscy mieszkańcy miasteczka wydali wyrok na długo, przed rozpoczęciem się procesu. Co gorsza – proces ten prowadzić będzie wspomniany wcześniej Atticus i odważy się zrobić to w sprawiedliwy i rzetelny sposób.


Zabić Drozda autorstwa autorstwa Harper Lee, to ponadczasowa klasyka literatury amerykańskiej. Powieść opowiada przede wszystkim o tolerancji i równości, cechach, które w wyniku różnych sytuacji w człowieczeństwie można zatracić. Wydawałoby się, że takich książek znaleźć można wiele – jednak Zabić Drozda to książka, która porusza i nierzadko pozostaje w pamięci przez całe życie.


Wszystko to dzieje się za sprawą narracji. Przez całą historię prowadzi nas dziewczynka, mamy więc świetnie opisaną sytuacje oczami dziecka. Jej bystre spostrzeżenia zawstydzają niejednego dorosłego, który przesiąknął już okrucieństwem otaczającego świata i nie zwraca uwagi na zło, przymyka na nie oko. Spojrzenie dziecka jeszcze bardziej podkreśla całą tą brutalność i głupotę mechanizmów, które rządzą światem. Wszystko to podane w przystępny sposób, okraszone niewinnością i sielanką. Również przez to cały sens książki dociera do nas jeszcze bardziej.


Wydawałoby się, że zarówno czasy Wielkiego Kryzysu, jak i sama data wydania książki, to dość odległe dni od teraźniejszości. Mimo to, nic się nie zmieniło – książka nadal jest niesamowicie aktualna a uniwersalne prawdy w niej zawarte równie mocno uderzają czytelnika. Bez dwóch zdań warto po nią sięgnąć, tym bardziej że kilka lat temu, rok przed śmiercią autorki została wydana kontynuacja ‚Zabić Drozda’ o tytule ‚Idź, postaw wartownika’.

Ocena: 8/10

Write Your Review

Your email address will not be published. Required fields are marked *